میکرو اکشن همیشه جواب نمی‌دهد

چند سال پیش با خواندن این مطلب در متمم برنامه جدیدی برای خودم تنظیم کردم و در آن برای هرروز کلی کار تعریف کردم.

طبق معمول چندهفته‌ای برنامه خوب پیش می‌رفت اما بعد از مدتی خیلی از کارها انجام نمی‌شد. در ابتدا فکر می‌کردم مشکل از زمان‌بندی است اما تنها این مشکل نبود. مشکل این بود که حجم کارهایی که برای خودم تعریف کرده بود زیاد بود. مثلاً هرروز باید 5 کار مختلف 15 تا 30 دقیقه‌ای انجام می‌دادم .

سرانجام به این نتیجه رسیدم که همه کارها را نمی‌توان هرروز انجام داد بخصوص کارهایی که نیازی نیست به عادت تبدیل شود. درواقع من دچار افراط در میکرو اکشن شده بود.

مثالی می‌زنم تا موضوع روشن‌تر شود.

شما هر صبح و هر شب مسواک می‌زنید و نمی‌توانید 6 روز در هفته مسواک نزنید و یک‌دفعه روز جمعه 14 بار مسواک بزنید.

اما برخی کارها نه‌تنها در 15 دقیقه و کمی بیشتر انجام نمی‌شود بلکه آماده‌سازی برای انجام آن‌ها خودش زمان نیاز دارد. مثلاً من قصد داشتم هرروز نحوه درست کردن یک نوع قهوه را بیاموزم یا اینکه یک پادکست را گوش کنم و متن آن را بنویسم؛ اما در 15 یا حتی 30 دقیقه شدنی نبود.

در نتیجه کارها را کم کردم و میکرواکشن را فقط برای چند مورد زیر تنظیم کردم:

1-   خواندن و یادگیری یک درس از متمم (1 پومودورو)

2-   نوشتن (1 پومودورو)

3-   ارتقا زبان انگلیسی-  (2 پومودورو)

4-   خواندن کتاب (1 پومودورو)

پست مرتبط:

ابزارهای مدیریت زمان
روش من در یادگیری و ارتقا زبان انگلیسی

برخی از کارها را هم به یک روز در میان یا 2 بار در هفته کاهش دادم تا هم وقت بیشتری روی انجام آن‌ها بگذارم و هم روزهایم را از این شلوغی بی‌انتها نجات دهم.

در عوض تصمیم برای یادگیری مهارت‌ها و انجام کارهایی که با میکرو اکشن قابل انجام نیست ، روش دیگری را امتحان کنم که نام آن را ورکشاپ­های هفتگی گذاشتم.

این روزها دوره‌های زیادی برگزار می‌شود از ورکشاپ­های هنری تا آمادگی برای آزمون آیلتس و غیره.

من هم تصمیم گرفتم یک روز در هفته که کار کمتری دارم (اغلب آخر هفته) حدود 5-6 ساعت وقت (بستگی به‌ضرورت آموزش و وقت آزاد دارد) برای یادگیری مهارت موردنیاز بگذارم.

این روش برای بیشتر افراد جواب می‌دهد. چراکه اغلب افراد 5 روز در هفته به سرکار می‌روند و عصرها خسته‌تر از آن هستند که بتوانند روی موضوعی جدید تمرکز کنند. به نظرم این ایده بسیار خوبی برای این‌جور افراد است. ضمن اینکه همیشه میکرو اکشن جواب نمی‌دهد و برخی مهارت‌ها نیازمند این هستند که لااقل 2 ساعت روی آن تمرکز کنیم تا بتوانیم خوب پیش برویم.

این ایده محدود به یادگیری نرم‌افزار یا مهارت نمی‌شود بلکه حتی نوشتن یک مقاله یا کتابی که مدت‌هاست آن را به تأخیر انداخته‌ایم، یا کتابی که مطالعه‌اش نیاز به تمرکز دارد، می‌تواند در این روز انجام شود.

این روزها حجم زیادی از آموزش‌های خوب و دسته‌بندی‌شده برای یادگیری در دسترس هستند که می‌توان به‌راحتی از آن‌ها استفاده کرد.

پست مرتبط: بهترین کورس‌های آنلاین توسعه فردی

برای مثال من آموزش‌های زیر را در دسته ورکشاپ­های هفتگی‌ام قرار داده‌ام

گذراندن کورس­های  everyday Excel, Mindshift, Think again در سایت coursera

مطالعه کتاب قوی سیاه، تفکر سریع و آهسته و …

یادگیری مبانی اقتصاد، سواد مالی، مذاکره و …

حالا برنامه‌ روزانه‌ام خلوت‌تر، منسجم‌تر و انجام آن به‌مراتب ساده‌تر است. ضمن اینکه مدام در حال سوییچ کردن از کاری به کاری دیگر نیستم و تمرکزم نیز افزایش‌یافته است.


			

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول