تجربه من از بیدار شدن در ساعت 4:30 صبح

از اوایل سال 1400 برنامه‌ام این بوده که ساعت 4:30 صبح از خواب بیدار شوم. دلیل اصلی برای این کار شرایط فعلی زندگی‌ام و نیاز به اختصاص زمانی برای یادگیری بوده است. 

برای اینکه به خودم متعهد باشم چالش 40 روز سحرخیزی را برگزار کردم و هرروز یک عکس از حیاط در ساعت 4:30 صبح در استوری اینستاگرام آپدیت می‌کردم. 

الان که این متن را می‌نویسم تقریباً 10 ماهی می‌شود که عادت بیدار شدن در ساعت 4:30 در خودم ایجاد کرده‌ام و جز موارد معدود هرروز تا قبل از 5 بیدار شده‌ام.

در این پست می‌خواهم تجربه‌ام را بنویسم.

1- صبح زود بیدار شدن به معنی کمتر خوابیدن نیست.

من در شبانه‌روز میانگین 6-7 ساعت می‌خوابم. پس صبح زود بیدار شدن به معنی کم‌خوابی و آسیب رساندن به بدن نیست چراکه ضرر کم‌خوابی بیشتر از منفعت آن است! 

پس شب‌ها نهایتاً ساعت 10:30 می‌خوابم.

2 شروع روز با مهم‌ترین کار 

وقتی شما از خواب صبحگاهی صرف‌نظر می‌کنید و از خواب شیرین بیدار می‌شوید بعید است این وقت را به کاری جز کارهای مهم و باارزش اختصاص دهید.

بیشتر مردم آن‌قدر درگیر روزمره می‌شوند که اهداف متعالی خودشان را فراموش می‌کنند . اما وقتی صبح زود بیدار می‌شوید می‌توانید کاری که مدت‌هاست دوست دارید انجامش بدهید اما فرصت نکرده‌اید، را انجام بدهید.

اگر این زمان را به یادگیری اختصاص بدهید بعد از گذشت چند ماه متوجه رشد خود خواهید شد و این حس خوب رشد شما را به‌پیش میراند.

این ساعات روز بهترین زمان ممکن انجام کار عمیق برای من می‌باشد و ترجیح می‌دهم قبل از شروع کار روزانه بیشترین انرژی را روی مهم‌ترین کار بگذارم 

به نظرم با انجام مهم‌ترین کار در اول روز بقیه روز را می‌توان به کارهای موردعلاقه اختصاص داد. ورزش کردن، کتاب خواندن، تماشای فیلم و …

 ضمن اینکه وقتی روز را با سخت‌ترین و مهم‌ترین کار شروع می‌کنیم برای ادامه روز طبق برنامه پیش می‌رویم چون به خودمان ثابت کرده‌ایم که می‌توانیم خودمهاری داشته باشیم و کنترل زمانمان رو داشته باشیم.

3 سکوت و آرامش صبح زود

 صبح زود بهترین زمان برای مدیتیشن و ارتباط عمیق درونی است. زمان گذاشتن برای خودتان در ساعاتی که سکوت محض حکم‌فرماست برای مرور اهداف و عمر و مسیر پیش رو به شما کمک می‌کند.

با تجربه‌ای که داشتم در این ساعت روز مغزم کارآمدتر می‌باشد و دنیا هم آرام و بی سروصداتر است. همچنین تماشای طلوع خورشید (از پشت پنجره) و سکوت اولین ساعات روز برای من بسیار لذت‌بخش است.

4-داشتن انگیزه بیشتر

داشتن هدف و تلاش برای آن انگیزه را هم افزایش می‌دهد . درواقع انگیزه محرک تلاش نیست بلکه دلیل آن است. یعنی هرچقدر بیشتر تلاش کنید و به هدف نزدیک‌تر شوید، انگیزه بیشتری برای ادامه کار دارید.

5- استانداردهای شما برای کارهای دیگر بالاتر می‌رود

اهداف و چشم‌اندازهای شما بزرگ‌تر می‌شود و چون بیشتر به خودتان اهمیت می‌دهید سبک زندگی سالم‌تری را در پیش خواهید گرفت.

سعی می‌کنید در کار و روابط و … بهتر شوید.

تمام وقت‌های دیگر را به‌درستی استفاده می‌کنید و حتی برای تفریح هم وقت باکیفیتی در نظر می‌گیرید.

رعایت یک سری نکات به من کمک کرده تا بتوانم صبح‌ها راحت‌تر از خواب بیدار شوم:

شب‌ها گوشی رو در فاصله دورتری نسبت به تخت قرار می‌دهم تا برای خاموش کردنش مجبور به بیرون آمدن از تختخواب شوم. پس قاعدتاً به‌هیچ‌عنوان گوشی رو به تختخواب نمی‌برم و از 1 ساعت قبل خواب سمت گوشی نمی‌روم.

بااینکه گاه دوست دارم بیشتر بخوابم اما با تجربه فهمیدم که بدنم تنها به 6-7 ساعت خواب نیاز دارد و تمایل به خوابیدن صبح زود هم بعد از چند وقت بیدار شدن در این ساعت کمتر شده است.

کاری که این ساعت از روز انجام می‌دهم به‌شدت برایم لذت‌بخش است و به‌هیچ‌عنوان نمی‌خواهم این لذت را از دست بدهم. علاوه بر آن نوشیدن قهوه و آن حس خوب بعد آن باعث می‌شود به عشق یک لیوان شیر قهوه داغ سرما و تاریکی صبح زود رو به جان بخرم و پای لپ‌تاپ بنشینم.

از طرفی بااینکه از خواب صبح می‌توانم صرف‌نظر کنم اما به خاطر علاقه زیاد به چرت بعدازظهر هرروزی که در خانه باشم عصرها حدود یک ساعت به خودم خواب جایزه می‌دهم.

درست است که صبح زود بیدار شدن شاید ایده خوبی برای زمان‌بندی کارها باشد اما بدون اراده امکان‌پذیر نیست.

 خود من هم سال‌ها این چالش رو داشتم و یکی از چیزهایی که به من کمک کردن این بود که می‌دانستم دقیقاً در آن ساعات روز چه‌کاری می‌خواهم انجام بدهم و آن‌قدر به آن کار علاقه دارم که حاضرم از خواب بزنم تا به علاقه‌ام برسم.

پس مطمئن باشید که اگر چیزی را عمیقاً بخواهید، هیچ مانعی نمی‌تواند جلوی شما را بگیرد.

حالا بعد از 10 ماه تجربه سحرخیزی تصمیم دارم حداقل تا زمانی که شرایط زندگی‌ام تغییری نکرده از این ساعات صبح بیشترین استفاده کنم و با کار عمیق از صبح خودم مراقبت کنم.

پست مرتبط : کار عمیق
پست مرتبط : چگونه صبح ها زودتر بیدار شویم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول