بهترین کورس های آنلاین توسعه فردی

بهترین کورس‌های آنلاین توسعه فردی

وقتی کرونا شروع شد همه سردرگم و نگران بودیم چون زندگی دیگر مثل سابق نبود اما کمی که گذشت همه‌ ما یاد گرفتیم با سبک زندگی جدید پیش برویم. 

یکی از چیزهایی که با آمدن کرونا پررنگ‌تر شد آموزش آنلاین به‌جای کلاس‌های آموزشی حضوری بود و انصافاً کلی آموزش خوب در حوزه‌های مختلف وجود دارند که بعضاً کیفیت بالاتری از آموزش‌های حضوری دارند. از دوره‌های فارسی‌زبان تا کورس‌های انگلیسی‌زبان که خوب تنوع بالاتری هم دارند.

در این پست 9 تا از بهترین کورس‌های انگلیسی رایگان برای توسعه فردی را معرفی می‌کنیم. برای اینکه بتوانید این کورس‌ها را بگذرانید نیاز دارید که سطح زبان انگلیسی شما متوسط به بالا باشد البته اکثر این دوره‌ها زیرنویس انگلیسی و برخی هم زیرنویس فارسی دارند که خوب یادگیری را راحت‌تر می‌کند.

1. Learning How To Learn

این دوره در سایت coursera توسط دکتر باربارا اوکلی ارائه‌شده است . هدف از این دوره این است که به شما کمک کند تا بهتر یاد بگیرید و با راهکارهایی به مغزتان اجازه دهید که اطلاعات را بهتر پردازش کند و در یادگیری حتی مطالب پیچیده مؤثرتر عمل کنید.

این کورس اصلاً سخت و خشک نیست و دکتر اوکلی به زبان ساده مطالب را ارائه می‌دهد که یادگیری را شیرین‌تر می‌کند. این دوره زیرنویس فارسی هم دارد که می‌توانید روی ویدیوها آن را فعال کنید.

ثبت نام در دوره

2. The Science Of Well-Being

این دوره توسط دانشگاه Yale در سایت coursera ارائه‌شده و کاملاً رایگان است . این کورس با هدف آموزش نحوه مدیریت استرس و اضطراب به دانشجوهای دانشگاه Yale ارائه‌شده و اصول آن بر مبنای روانشناسی مثبت نگر و تحقیقات مارتین سلیگمن می‌باشد.

در این دوره یاد می‌گیرید که اکثر مطالبی که ما در مورد شادی شنیدیم اشتباه هستند و با روش‌های علمی ثابت‌شده به ما کمک می‌کند که شادی بیشتری را در زندگی تجربه کنیم.

این دوره هم مثل کورس قبلی به زبان ساده ارائه‌شده و زیرنویس فارسی هم دارد.

ثبت نام در دوره

3. Mindshift

این دوره هم توسط دکتر باربارا اوکلی در سایت coursera ارائه‌شده و می‌توانید بعد از کورس ” یادگیری اینکه چگونه یاد بگیریم” آن را بگذرانید. 

با تغییر طرز فکرتان به طرز فکر یادگیرنده، می‌توانید زندگی و حرفه خودتان را ارتقا بدهید. 

دکتر باربارا اوکلی معتقد است  در هر سنی که باشید می‌توانید چیزهای جدید یاد بگیرید.

در این دوره یاد می‌گیرید که چطور یک منتور خوب پیدا کنید، چطور از اشتباهات رایج در یادگیری، در حرفه و زندگی خود دوری‌کنید و با استفاده از ابزار و استراتژی‌های جدید بر چالش‌های مسیر فائق بیایید.

لینک ثبت نام در دوره

4. Become A SuperLearner® 2

این دوره مشابه دوره “Learning How To Learn” می‌باشد که در سایت Udemy  ارائه‌شده و راجع به یادگیری سریع‌تر است. در این دوره با یادگیری تکنیک‌هایی برای بهبود عملکرد مغز، نحوه یادگیری سریع‌تر و مطالب بیشتر را یاد خواهید گرفت.

لینک دانلود رایگان دوره

5. De-Mystifying Mindfulness

mindfulness یا ذهن آگاهی یکی از چیزهایی است که همه دوست دارند داشته باشند و در سال­های اخیر توجه زیادی به این موضوع شده است. 

ذهن آگاهی مهارتی  است که در زندگی بسیار به کار می‌آید و به ما کمک می‌کند تصمیمات بهتری بگیریم.

این دوره به ما یاد می‌دهد چطور با روش‌های مختلف که پایه علمی دارند بتوانیم ذهن آگاهی‌مان را بالا ببریم. 

این دوره هم در سایت coursera ارائه‌شده و در هر برهه‌ای از زندگی که هستید به کارتان می‌آید.

ثبت نام در دوره

6. Achieving Personal And Professional Success Specialization

این دوره یکی از کورس‌های معروفی است که توسط مدرسه وارتون تدریس می‌شود و دانشگاه پنسیلوانیا آن را به‌صورت ویژه در سایت coursera ارائه داده است.

در طی این دوره که در 4 درس مختلف ارائه می‌شود شما یاد می‌گیرید که پتانسیلتان را افزایش دهید و در هر دو زمینه کاری و شخصی پیشرفت کنید. 

این 4 درس شامل:

موفقیت – در این درس نحوه تعیین هدف و نحوه ارتباط هدف به تصویر خودتان در آینده را یاد می‌گیرید 

مهارت ارتباطی – ارتباط مؤثر با دیگران، ساختن روابط جدید و …

هدایت زندگی به سمتی که می‌خواهید– مهارتی که به شما کمک می‌کند در 4 بخش اصلی، زندگی‌تان را رهبری کنید؛ کار، خانواده، ارتباطات و زندگی شخصی

تأثیرگذاری – اینکه چطور مهارت‌ها را گسترش دهید و در دستیابی به اهداف مؤثرتر عمل کنید.

ثبت نام در دوره

7. Think Again

در دوره “دوباره فکر کن” که در سایت coursera ارائه‌شده، یاد می‌گیرید که چطور با دیگران بحث و گفتگو کنید بدون اینکه صدایتان را بالا ببرید یا از کوره در بروید. 

این کورس شامل 4 درس کوتاه با موضوعاتی ازجمله اینکه چطور می‌توانید منطق پشت استدلال‌ها را بررسی کنید، چطور راجع به هر چیزی استدلال کنید، چطور استدلال‌ها رو شناسایی و ارزیابی کنید و چه چیزی یک استدلال خوب را می‌سازد.

درنتیجه به شما کمک می‌کند قوانین مهم در فکر کردن را یاد بگیرید و از اشتباهات رایجی که افراد همیشه هنگام ارائه استدلال به آن دچار می‌شوند دوری‌کنید.

ثبت نام در دوره

8. Neuroplasticity

نوروپلاستیسیتی این وعده را می‌دهد که مغز ما همواره در حال ساختن مسیرهای جدید است و همه‌چیز از سلامت جسم تا سلامت روان و کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد.

در این دوره که در سایت udemy ارائه‌شده، مفهوم نوروپلاستیسیتی را یاد می‌گیریم و می‌توانیم با روش‌های ارائه‌شده، انعطاف‌پذیری مغز را گسترش دهیم، عادت‌هایمان را تغییر دهیم و اهمال‌کاری را متوقف کنیم.

این دوره برای همه مفید و جالب خواهد بود و می‌توان آموخته‌ها را وارد زندگی روزمره کرد و کیفیت زندگی را بهبود بخشید.

دانلود رایگان دوره

9. Get Beyond Work-Life Balance

در این دوره که در سایت edx.org ارائه‌شده، یاد می‌گیرید که چطور بین کار و زندگی روزمره تعادل ایجاد کنید. این دوره هم برای مدیران و رهبران و هم برای افراد دیگر مناسب است.

 تمرکز این دوره هم‌زمان روی ایجاد انعطاف‌پذیری در محل کار و زندگی روزمره با تکیه بر پژوهش‌های صورت گرفته می‌باشد.

ثبت نام در دوره

خودم دوره‌های learning how to learn  و well being را گذرانده‌ام و نکات جدید و کاربردی بسیاری یاد گرفته‌ام و سایر دوره‌ها ازجمله دوره Mindshift, Mindfulness و Think again را هم گذاشته‌ام در لیست یادگیری که خیلی زود به سراغشان بروم. 

 این دوره‌ها چون توسط دانشگاه‌ها و مدرسان مطرح آن حوزه ارائه‌شده‌اند،  معمولاً ازلحاظ کیفی از سطح بالایی برخوردارند و تقریباً می‌توانید مطمئن باشید که ارزش وقت گذاشتن دارند و در انتها حتماً چیزی به دانسته‌های قبلی شما اضافه خواهد شد.

دوره‌های معرفی‌شده سایت coursera و edx رایگان است و دوره‌هایی که در سایت udemy ارائه شدند را هم می‌توانید از سایت www.downloadly.ir به‌صورت رایگان دانلود کنید.

ترجمه و خلاصه از سایت lifehack.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول